“Ymosodiad Dewr; Amddyffyniad Sicr”


ECC 2007 Final Table

1.LINEX MAGIC - MERIDA (Spain)

7

6

1

0

13

28.5

2.URAL SVERDLOVSKAYA (Russia)

7

5

2

0

12

31.0

3.TOMSK - 400 (Russia)

7

5

1

1

11

29.0

4.OSC BADEN BADEN (Germany)

7

4

3

0

11

28.5

5.ZAGREB (Croatia)

7

5

0

2

10

31.5

6.ECONOMIST SARATOV (Russia)

7

5

0

2

10

28.0

7.ZELJEZNICAR SARAJEVO (Bosnia)

7

5

0

2

10

28.0

8.KEYSTONE (Ukraine)

7

5

0

2

10

27.5

9.BOSNA SARAJEVO (Bosnia)

7

4

2

1

10

26.0

10.NAGYKANISZA (Hungary)

7

5

0

2

10

26.0

11.BANK KING YEREVAN (Armenia)

7

3

3

1

9

26.0

12.CLICHY (France)

7

4

1

2

9

25.0

13.GROS XAKE TALDEA (Spain)

7

4

1

2

9

24.5

14.NOVOBORSKY (Czech Republic)

7

4

1

2

9

22.0

15.SOLLENTUNA (Sweden)

7

4

1

2

9

21.0

16.VESNIANKA GRAN (Ukraine)

7

4

1

2

9

20.5

17.REICHENSTEIN (Germany)

7

4

0

3

8

26.5

18.REYKJAVIK (Iceland)

7

4

0

3

8

25.5

19.STRASBOURG (France)

7

4

0

3

8

25.0

20.ALKALOID SKOPJE (Macedonia)

7

4

0

3

8

24.5

21.UTRECHT (Germany)

7

4

0

3

8

24.5

22.ASHDOD CITY (Israel)

7

3

2

2

8

23.5

23.CANNES (France)

7

4

0

3

8

22.0

24.SK ROCHADE EUPEN (Belgium)

7

4

0

3

8

22.0

25.CSUTI HYDROCOMP (Hungary)

7

4

0

3

8

20.5

26.HERZLIYA (Israel)

7

3

1

3

7

27.0

27.ASKER (Norway)

7

3

1

3

7

24.0

28.HAMBURGER (Germany)

7

2

3

2

7

22.5

29.C.R.E.LIEGE (Belgium)

7

3

1

3

7

22.5

30.VILNIUS (Lithuania)

7

3

1

3

7

19.0

31.DORUK KELEJI (Turkey)

7

3

1

3

7

18.5

32.HMC CALDER (Holland)

7

3

1

3

7

17.5

33.OSLO (Norway)

7

3

0

4

6

22.0

34.AARHUS (Denmark)

7

3

0

4

6

20.5

35.HELLIR (Iceland)

7

3

0

4

6

19.5

36.TURK HAVA YOLLARI (Turkey)

7

3

0

4

6

19.0

37.KILKENNY (Ireland)

7

3

0

4

6

19.0

38.NIDUM LIBERALS (Wales)

7

3

0

4

6

18.5

39.COPENHAGEN (Denmark)

7

3

0

4

6

18.0

40.BESIKTAS (Turkey)

7

3

0

4

6

17.5

41.HILSMARK KINGFISHER (England)

7

3

0

4

6

16.5

42.TAMPERE (Finland)

7

3

0

4

6

15.5

43.HOMBURG APELDOORN (Holland)

7

2

1

4

5

18.0

44.MONTE CARLO (France)

7

2

1

4

5

16.0

45.APOLLONIA (Albania)

7

1

2

4

4

18.0

46.AJOBLANCO (Spain)

7

2

0

5

4

17.0

47.ESPOO (Finland)

7

2

0

5

4

17.0

48.NAMUR (Belgium)

7

2

0

5

4

16.5

49.PLUNGE (Lithuania)

7

2

0

5

4

16.5

50.NIEDERROHDORF (Switz)

7

2

0

5

4

16.5

51.TARSUS ZEKA SATRANC (Turkey)

7

1

2

4

4

13.5

52.PRISHTINA (Albania)

7

2

0

5

4

11.0

53.ECHTERNACH (Luxembourg)

7

1

1

5

3

15.0

54.THERANDA (Kosovo/ECU)

7

1

1

5

3

13.5

55.RATHMINES (N Ireland)

7

1

0

6

2

7.0

56.CWMBRAN (Wales)

7

0

0

7

0

6.5

European Club Cup 2007

 

56 teams took part at the European Club Cup in Kemer,Antalya, Turkey  - October 2-10

 

Nidum were seeded 53 and Cwmbran seeded 54

 

NIDUM                                                                CWMBRAN

Rd1 Vilnius (Lithuania) 0-6                                    Rd1 Riechenstein (Germany) 0-6                                  

 

Jones RS 0-1 Zagorskis D 2472                             Rees G 0-1 Riff JN 2474

Bennett A 0-1 Grabliauskas V 2433                        Perrett D 0-1 Volke K 2472

Cast A 0-1 Dambrauskas V 2337                            Robinson D 0-1 Drabke L 2411

Young A 0-1 Novikov V 2327                                  Thornton JD 0-1 Kuehn P 2426

Gibbons A 0-1 Lapienis D 2292                                Tew P 0-1 Weindle A 2356

Cast J 0-1 Rocius M 2192                                        Gilbert C 0-1 Heimann A 2350

 

Rd2 Besiktas (Turkey) 1-5                                     Rd2 Asker (Norway) 0-6

 

Jones RS 0-1 Atakisi U 2399                                Rees G 0-1 Sahl B 2367

Bennett A 1-0 Olcayoz A 2315                                Perrett D 0-1 Ekeberg CF 2336

Sinnett G 0-1 Tanrikulu E 2217                                Robinson D 0-1 Aulin-Jansson J 2279

Cast A 0-1 Apaydin F 2210                                    Thornton JD 0-1 Hammerstad A 2214

Young A 0-1 Yaramis H 2119                                    Tew P 0-1 Sahl SB 2186

Moore R 0-1 Firat B 2147                                        Howell A 0-1 Deisen B 2203

 

Rd3 Plunge (Lithuania) 2-4                                        Rd3 Niederrohrdorf (Switz) 2.5-3.5

 

Jones RS 1-0 Askauskas H 2320                            Rees G 0-1 Schaufelberger H 2332

Bennett A 0-1 Godlauskas K 2273                            Perrett D 0-1 Gantner M 2182

Cast A 0-1 Kalvaitis S 2245                                    Robinson D 1/2 Rodic D 2163

Young A 1-0 Jadenkus H 1994                                    Thornton JD 0-1 Mueller L 2173

Gibbons A 0-1 Domarkaite L 2155                            Gilbert C 1-0 Brunner W 2171

Cast J 0-1 Macenis A 2091                                        Howell A 1-0 Meier K 2035

 

Rd4 Espoo (Finland) 2.5-3.5                                     Rd4 Aarhuus (Denmark) 0.5-5.5

 

Jones RS 1-0 Maki-Uuro M 2399                                Rees G 0-1 Jelling E 2388

Bennett A 1/2 Lehtivaara P 2376                                Perrett D 1/2 Boe M 2352

Sinnett G 1/2 Pulkkinen K 2330                                Robinson D 0-1 Hagen AS 2300

Young A 0-1 Kivisto M 2311                                        Tew P 0-1 Pedersen F 2269

Gibbons A 1/2 Ebeling M 2354                                    Gilbert C 0-1 Rendboe J 2255

Moore R 0-1 Salimaki J 2181                                      Howell A 0-1 Ochsner BM 1879

 

Rd5 NIDUM vs CWMBRAN 5-1

 

Jones RS 1-0 Rees G

Bennett A 1-0 Perrett D

Cast A 1/2 Robinson D

Young A 1-0 Thornton JD

Gibbons A 1-0 Tew P

Moore R 1/2 Gilbert C

 

Rd6 Theranda (Kosovo/ECU) 4.5-1.5                           Rd6 Apollonia (Albania) 1-5

 

Jones RS 1-0 Sahitaj N 2231                                    Rees G 0-1 Zarkaj A    0

Bennett A 1-0 Bahtijari B 2209                                    Perrett D 1/2 Bajraktari  0

Sinnett G 1-0 Jupaj I    0                                            Robinson D 0-1 Prifti V    0

Gibbons 1-0 Basha S    0                                            Thornton JD 1/2 Begaj A    0

Cast J 0-1 Elshani A    0                                            Tew P 0-1 Frasheri P    0

Moore R 1/2 Emini H    0                                            Howell 0-1 Sherifaj P    0

 

Rd7 Ajoblanco (Spain) 3.5-2.5                                    Rd7 Theranda (Kosovo/ECU) 1.5-4.5

 

RSJones 1/2 Llanes-Hurtado M 2459                            Rees G 0-1 Sahitaj N 2231

Bennett A 0-1 Delgado Palomeque M 2221                    Perrett D 0-1 Bahtijari B 2209

Sinnett G 1-0 Escobar FE 2153                                    Robinson D 0-1 Jupaj I     0

Cast A 1-0 Garcia-Ortega J 2190                                    Thornton JD 1/2 Basha S    0

Young A 1-0 Sanchez-Silva LA 2107                                Tew P 0-1 Elshani A    0

Gibbons A 0-1 Gomez-Gomez FJ 2083                            Gilbert C 1-0 Morina H

 

NIDUM : P7 W3 D0 L4 MP6 GP 18.5 Position 38th ( 15 places above seeding !!!)

 

Jones RS 4.5/7 Bennett A 3.5/7 Sinnett G 2.5/4 Cast A 1.5/5 Young A 3/6

Gibbons A 2.5/6 Cast J 0/3 Moore R 1/4

 

CWMBRAN : P7 W0 D0 L7 MP0 GP 6.5 Position 56th ( 2 places below seeding)

 

Rees G 0/7 Perrett D 1/7 Robinson D 1/7 Thornton JD 1/7

Tew P 0/5 Gilbert C 2.5/5 Howell A 1/4