“Ymosodiad Dewr; Amddyffyniad Sicr”


WCU U1700 Jamboree 24th April 2005

Games

31 players representing East Glamorgan, Gwent and West Wales turned out at North Cardiff Chess Club to do battle.  East Glamorgan had clearly the strongest team on grading, with Gwent the weakest of the three teams, but EG had struggled to get 10 boards out, and their weakness on bottom board nearly proved their undoing when it came to the final reckoning.

The first round did not provide any undue shocks, with probably the best result being Paul Bevan’s win over Pat Atkin.  This was enough to provide WW with a narrow lead over EG after round 1, with Gwent trailing some way behind.

In Round 2, Gwent proved to be king-makers, jointly top scoring with EG, without being able to recover enough to escape 3rd place, but with their players picking up good grading points.  The overall result was close to the very end.  After about 1Ѕ hr play, EG looked well on top, having picked up good points higher up the team, and with their stronger middle boards looking well placed;  then a series of errors suddenly left them struggling.  At this stage the Gwent players games became important  in deciding the winner.

First Harry Duff (Gw) completed a competent win against WW captain Brian Tonks.  Shortly after this finished Ron Williams (Gw) blundered the exchange from a good position in time trouble against K Smith (WW).  Over the next few moves he recovered well, but ran out of time to give WW a point in a game they hardly deserved to win.  Paul Bevan (WW) missed a lifetime opportunity for a fantastic finish to his game against Gwent board 8 Alex Kent (Gw), and instead threw away a rook in a topsy-turvey game which went to the Gwent player. 

This left 3 games still going.  Steve Lambourne (EG) against Peter Thomas (WW) had gifted 2 pawns, won a bishop and then gifted a rook, so was now into the quickplay the exchange and pawns down.  Dai Bebb (EG) had comfortably survived the first assault by John Arthur (Gw), but under captains instructions ‘we need all the points we can get’, had worked his way into a double edged position, which was looking rather precarious.  Pat Atkin (EG) had gone from a material advantage to the exchange down against Colin Jeffries (Gw), and was hanging on by a thread. 

The first of these to finish went to EG when John Arthur missed a mate against Dai, and then blundered a pawn shortly afterwards in a Rook ending which Dai wound up efficiently.  Relief for EG who were now guaranteed at least a share of first place.  Steve Lambourne was fighting very hard with limited resources against Peter, who eventually seemed to lack the nerve to continue as his time ran out, and threatened with a perpetual check agreed a draw.  The final position was still winning but Steve had clearly won the mental battle.  This gave EG the outright victory, and Colin’s win over Pat did not affect the final positions.

Victor Burenkov, Dai Bebb, Matthew Parry and Joe Spooner all finished with 2 points, and Joe was a popular winner of a prize draw from these players. 

I would like to express my thanks to all the players for playing in a competitive, but sporting manner throughout, who helped without asking in putting out and clearing up sets, and to a couple of the Gwent players who tidied up the tables after the buffet which was enjoyed by the players.  Also my  thanks to the captains whose co-operation with team lists and organisation of players enabled the

event to start and finish promptly and to run very smoothly throughout, and finally to Roy Purnell who liaised with Rhiwbina Recreation Centre management to organise the room and the buffet.

Round 1    

HARRY DUFF (GW1)   0-1 VICTOR BURENKOV (EG1) 

DAI BEBB (EG2)    1-0 BRIAN TONKS (WW1)  

DAVID MERRYWEATHER  (WW2)  Ѕ - Ѕ  JOHN ARTHUR (GW2) 

MARK COOKE (GW3)   0-1 RICHARD E JONES (WW3) 

K SMITH (WW4)    Ѕ - Ѕ ANDREW JEANES (EG3)

BERYL HUGHES (EG4)   0-1 RON WILLIAMS (GW4)  

ANTHONY GOODCHILD (WW5)  0-1 MATTHEW PARRY (EG5)

PETER WATKINS (EG6)   Ѕ - Ѕ  BILL NEWRICK (GW5)

SAM BASSETT (GW6)   Ѕ - Ѕ  KELVIN HAINES (WW6)  

PETER THOMAS (WW7)   Ѕ - Ѕ  COLIN JEFFRIES (GW7) 

ALEX KENT (GW8)    Ѕ - Ѕ  STEVE LAMBOURNE (EG7)  

PAT ATKIN (EG8)    0-1 PAUL G BEVAN (WW8)

IAN COLLINS (EG9)    1-0 AUTUMN COOKE (GW9)  

THOMAS COOKE (GW10)   0-1 JOE SPOONER (WW9) 

KEN JAMES (WW10)   1-0 SUMMER COOKE (EG10)

Round 1 Scores  WW – 6 EG – 5Ѕ Gw - 3Ѕ

Round 2

BRIAN TONKS (WW1)   0-1 HARRY DUFF (GW1)

VICTOR BURENKOV (EG1)   1-0 DAVID MERRYWEATHER (WW2)

JOHN ARTHUR (GW2)   0-1 DAI BEBB (EG2)

ANDREW JEANES (EG3)   1-0 MARK COOKE (GW3)

RICHARD E JONES (WW3)   Ѕ - Ѕ  BERYL HUGHES (EG4)

RON WILLIAMS (GW4)  0-1  K SMITH (WW4)

BILL NEWRICK (GW5)   Ѕ  - Ѕ ANTHONY GOODCHILD (WW5)

MATTHEW PARRY (EG5)   1-0 SAM BASSETT (GW6)

KELVIN HAINES (WW6)   Ѕ - Ѕ  PETER WATKINS (EG6)

STEVE LAMBOURNE (EG7)  Ѕ - Ѕ  PETER THOMAS (WW7)

COLIN JEFFRIES (GW7)   1-0  PAT ATKIN (EG8)

PAUL G BEVAN (WW8)   0-1 ALEX KENT (GW8)

JOE SPOONER (WW9)   1-0  IAN COLLINS (EG9)

RAY COOKE (GW9)    1-0  KEN JAMES (WW10)

SUMMER COOKE (EG10)   0-1 THOMAS COOKE (GW10)

Round 2 Scores Gw – 5Ѕ EG – 5Ѕ WW – 4

Final Scores  EG – 11 WW – 10 Gw – 9

John D Thornton  (Arbiter)