“Ymosodiad Dewr; Amddyffyniad Sicr”


WCU U2000 Jamboree 2008

Report by Mike Kilner

 

The event took place at The Welfare, Ebbw Vale RFC, home of North Gwent chess club.  The three sides were evenly matched, with Gwent having an average grading of 1859, East Glamorgan of 1855, and West Wales of 1814.

 

West Wales defaulted 2 boards in round 1, with K. Smith not available until the afternoon, and a communications problem leaving their board 2 to make his own way to the venue.  He didn’t make it in time.

 

 

 

Player

Team

Grade

Result

Player

Team

Grade

1

 A. Bates

 GW

 1999

0 - 1

 J. Garcia

WW 

 1976

2

 D. Robinson

 EG

 1927

1 - 0

 I. White

 GW

 1963

3

 Default

 WW

-

0 - 1

 K. Thomson

 EG

 1944

4

 J. Fatallah

 EG

 1944

?-?

 P. Bevan

 WW

 1915

5

 J.D. Turner

 GW

 1951

1 - 0

 D. James

 EG

 1903

6

 D. Vaughan

 GW

 1951

?-?

 D. Guy

 WW

 1903

7

 R. Moore

 WW

 1859

0 - 1

 G. Thomas

 GW

 1912

8

 I. Eustis

 WW

 1798

0 - 1

 P. Tew

 EG

 1859

9

 B. Harle

 EG

 1868

?-?

 C. Dixon

 GW

 1864

10

 D. Buttell

 WW

 1755

0 - 1

 N. Granville

 GW

 1747

11

 E. Tzimkas

 EG

 1858

1 - 0

 S. Horrell

 GW

 1745

12

 F. Clough

 WW

 1752

?-?

 J. Thomas

 EG

 1749

13

 T. Gutteridge

 EG

 1778

?-?

 B. Tonks

 WW

 1595

14

 Z. Allford

 GW

 1743

?-?

 D. Lewis

 EG

 1720

15

 Default

 WW

-

0 - 1

 M. Cooke

 GW

 1712

 

Scores at the end of round 1:

East Glamorgan 6?

Gwent 5?

West Wales 3

 

Round 2 began with a problem being discovered with the draw.  Several players were extremely helpful to the arbiter in trying to resolve the problem with time pressing on.  Eventually a draw was agreed to the satisfaction of the three captains.  West Wales defaulted board 2, their player having still not arrived.

 

There were a remarkable 7 wins for players with the black pieces in round 2, (and 12 black wins in total, to just 7 wins with white), which was dominated by Gwent.

 

 

Player

Team

Grade

Result

Player

Team

Grade

1

 J. Garcia

WW

 1976

1 - 0

 D. Robinson

 EG

 1927

2

 K. Thomson

 EG

 1944

0 - 1

 A. Bates

 GW

 1999

3

 I. White

 GW

 1963

1 - 0

 Default

 WW

-

4

 J.D. Turner

 GW

 1951

1 - 0

 J. Fatallah

 EG

 1944

5

 P. Bevan

 WW

 1915

?-?

 D. Vaughan

 GW

 1951

6

 D. James

 EG

 1903

1 - 0

 D. Guy

 WW

 1903

7

  C. Dixon

 GW

 1864

?-?

 R. Moore

 WW

 1859

8

 G. Thomas

 GW

 1912

1 - 0

 B. Harle

 EG

 1868

9

 P. Tew

 EG

 1859

0 - 1

 N. Granville

 GW

 1747

10

 D. Buttell

 WW

 1755

0 - 1

 E. Tzimkas

 EG

 1858

11

 J. Thomas

 EG

 1749

0 - 1

 I. Eustis

 WW

 1798

12

 S. Horrell

 GW

 1745

0 - 1

 F. Clough

 WW

 1752

13

 M. Cooke

 GW

 1712

0 - 1

 T. Gutteridge

 EG

 1778

14

 B. Tonks

 WW

 1595

0 - 1

 Z. Allford

 GW

 1743

15

 D. Lewis

 EG

 1720

?-?

 K. Smith

 WW

 1649

 

Round 2 scores:

East Glamorgan 3?

Gwent 7

West Wales 4?

 

Final Scores:

 

Gwent   12?

East Glamorgan   10

West Wales   7?