“Ymosodiad Dewr; Amddyffyniad Sicr”


   

  WELSH KO CUP - FINALS DAY,July2nd,2006.

   (Vale of Glamorgan)

 

Games Viewer and Download

 

Open (Cup)

Caerphilly 2(+)2(-)Cardigan

bd1 I Rees  1/2 AH Williams 2249-2259

bd2 GRees 1-0 IC Jones  2101-2242

bd3 JDThornton 1/2 A Haigh 2142-1891

bd4 D Perrett 0-1 S Cunnane 2064-1701

 

Caerphilly are this year`s winners,holding advantage in the top three boards,and with an excellent win by Gwynfor Rees with black on bd2.This was cancelled out by a fabulous result on bd4,with Seamus Cunnane outplaying his opponent.

 

Open (Plate)

Cwmbran 2(+)2(-)Newport

bd1 DRobinson 1/2 PVarley 2024-2172

bd2 JGilbert 1/2 R Taylor  2055-2002

bd3 F Brown 1-0 T Gutteridge 1936-1806

bd4 SWilliams 0-1 NGranville 1686-1765

 

Cwmbran won the plate competition,after Jon Gilbert comfortably held the rook and pawn ending vs Robert Taylor to secure the match on bottom board elimination.

 

u1800 (Cup)

Penarth A 3-1 Malpas

bd1 DJiles 1-0 HDuff  1758-1710

bd2 KHannah 1-0 NDavies 1771-1679

bd3 RDodington 0-1 DWilliams 1722-1608

bd4 BHughes 1-0 FShataly 1549-1574

 

Penarth A won the u1800 cup by comfortably winning the top 2 bds.Dave Williams had an excellent win on bd3 for Malpas,sacrificing a bishop on f5 for a dangerous attack,which suceeded.

 

u1800 (Plate)

Cardiff 2Ѕ-1Ѕ Bridgend

bd1 JFathallah 1/2 MJones 1768-1773

bd2 GWagner 1-0 JKell  1747-1791

bd3 GWakeham 0-1 NStuart 1707-1794

bd4 PBollada 1-0 RJones  1570- ug

 

Cardiff`s wins with the white pieces on bd 2 and 4 secured the plate final.

 

u1500 (Cup)

Pontypool 2Ѕ-1Ѕ Malpas

bd1 BStanworth 1/2 SWilliams 1457-1431

bd2 PSmith 1-0 AJenkins  1418-1229

bd3 CJeffries 0-1 MEmblem 1400- ug

bd4 SBassett 1-0 WWilkinson 1379 - ug

 

Pontypool`s wins with the black pieces on bds2 and 4 allowed their bd1 to coast home in a dead drawn opposite coloured bishop ending.

 

u1500 (Plate)

Cardiff 4-0 Caerphilly

bd1 FTrombley 1-0 KO`Rourke ug-1393

bd2 ADelport 1-0 SFerreira 1479-ug

bd3 Yinglun Teng 1-0 CWheeler 1438-1309

bd4 LKhanna 1-0 SRees  1374-1170

 

Cardiff comfortably won the u1500 plate,with wins on the top three bds.The bd4 encounter was not so easy,with first Sioned missing an easy draw and then blundering her queen for a rook.

 

Junior (Cup)

Monmouth 3Ѕ-0Ѕ Barry Island

bd1 SLazarus 1/2 RCooke 1392-1302

bd2 DBucknell 1-0 JThomas 1389-1276

bd3 AKent 1-0 AHowell  1397-1058

bd4 ABucknell 1-0 DGottschalk 1283-1102

 

The Junior Cup final was a lot tighter than the score suggests.The bd2 game should have been won on a few occasions by James Thomas,but his opponent took the one and only chance to win.Raymond Cooke did well to draw his game on top bd,material down,but created black square weaknesses for Sam Lazarus to claim repitition.

 

Glyn Sinnett - KO Cup controller.

 

Some interesting games:

 

IC Jones 2242 G Rees 2101 (Cardigan vs Caerphilly)

1.Nf3 Nf6 2.g3 g6 3.Bg2 Bg7 4.d3 0-0 5.e4 d6 6-0 c5 7.Nbd2 Nc6 8.a4 0-0 9.Nc4 b6 10.Re1 Nd7 11.Nfd2 Nc6 12.f4 b5 13.axb5 axb5 14.Ne3 Bb7 15.Nf3 Ra8 16.Rb1 Ra2 17.Nd5 b4 18.Ne3 Nb6 19.Nc4?! Nxc4 20.dxc4 Qa8 21.b3 Nd4 22.Nxd4 Bxd4+ 23.Kh1? f5 24.Qd3 e5 25.Bd2 exf4 26.Bxf4 Re8 27.h4 fxe4 28.Qe2 e3 29.Bxb7 Qxb7+ 30.Kh2 Qe4 31.Rec1 Bb2 32.Rd1 Be5 33.Rd3 Bxf4 34.gxf4 Qxf4+ 35.Kg2 Qxh4 36.Rh1 Qe4+ 37.Kh2 Re5 38.Rf1 Qh4+ 39.Kg2 Rg5+ 40.Kf3 Rg3# 0-1.

 

F Brown 1936 T Gutteridge 1806 (Cwmbran vs Newport)

1.Nf3 Nf6 2.b3 g6 3.Bb2 Bg7 4.e3 0-0 5.Be2 d5 6-0 b6 7.c4 dxc4 8.bxc4 c5 9.d4 Nbd7 10.d5 Bb7 11.Qc2 Qc7 12.Nc3 a6 13.Rfe1 Rfe8 14.Rad1 Rad8 15.Na4 e5 16.e4 Qd6 17.Rb1 Rf8 18.Bc3 Rb8 19.Rb3 Nh5 20.Reb1 Ba8 21.Qb2 f5 22.Nd2 Bh6 23.Nxb6 Ndf6 24.Bxe5 Qd8 25.Bxb8 Qxb8 26.e5 Bxd2 27.Nxa8 Bb4 28.exf6 Qxa8 29.Bxh5 gxh5 30.Rg3+ Resigns  1-0.

 

N Granville 1765 S Williams 1686 (Cwmbran vs Newport)

1.e4 c5 2.Nc3 d6 3.g3 Nf6 4.Bg2 Nc6 5.d3 e6 6.Nge2 Be7 7.f4 a6 8-0 0-0 9.h3 Qc7 10.g4 Rb8 11.g5 Nd7 12.f5 Nde5 13.f6 Bd8 14.fxg7 Kxg7 15.Ng3 Ng6 16.Nh5+ Kh8 17.Nf6 Nd4 18.h4 Nxh4 19.Qh5 Bxf6 20.gxf6 Nxg2 21.Kxg2 Rg8+ 22.Kf2 d5? 23.Qxh7+!! Kxh7 24.Rh1+ Kg6 25.Rh6# 1-0.