“Ymosodiad Dewr; Amddyffyniad Sicr”

Welsh 03

 THE 49th ‘HENRY GOLDING’ WELSH CHAMPIONSHIP

The Championship(Henry Golding) trophy was again restricted to qualified players only(Welsh & performance).

The usual opportunities to qualify for non qualified players were offered at the various congresses held throughout

the year.This year no additional players qualified. Overall the number of entrants was slightly fewer than last year

with 20 in the Championship. Disappointingly a large number of the top players were unavailable to play this year(possibly related as it was a non Olympiad year ?!) which meant that there were only 2 players over 2200, Richard Jones defending champion and Sven Zeidler


Richard Jones set the early pace with 3½/4 closely followed by John Trevelyan and Tim Kett on 3 and it soon became apparent that Richard had no intention of relinquishing his prized trophy by the final round had secured a 1½ point lead. In the end Richard had retained the title undefeated and with a 1½ point lead scoring of 6/7. Joint second were Ioan Rees(still only 14 years old!) , Frank May, Tim Kett and Gary Dawson.

Overall a large number of games ended in draws(47%)(some were very short) and the high draw rate certainly increased Richard’s chances to win as they couldn’t compete with his fine attacking style. As his rivals drew with each other, his lead increased, so much so that he had deservedly won the title with a round to spare.

 

Round 1 results

No major surprises this year in the first round 

 

 

J.Hardie

0-1

R.Jones

I.White

0-1

J.Trevelyan

T.Kett

½-½

F.May

A.Young

0-1

I.Rees

P.Burkett

½-½

D.Bennion

S.Zeidler

1-0

D.Guy

A.Spice

½-½

S.Cunliffe

M.Binks

½-½

D.Sully

J.Gilbert

½-½

P.Bennett

A.Powell

Bye

 

G.Dawson

Bye

 

 

Round 2 results

Richard Jones and Sven Zeidler both win to take the lead with 2/2

 

 

R.Jones(1)

1-0

I.Rees(1)

J.Trevelyan(1)

0-1

S.Zeidler(1)

G.Dawson(½)

½-½

A.Spice(½)

F.May(½)

1-0

P.Burkett(½)

S.Cunliffe(½)

½-½

M.Binks(½)

D.Sully(½)

½-½

J.Gilbert(½)

D.Bennion(½)

0-1

T.Kett(½)

P.Bennett(½)

0-1

A.Powell(½)

A.Young(0)

0-1

J.Hardie(0)

D.Guy(0)

½-½

I.White(0)

 

Round 3 results

The key match sees Jones beats Zeidler to take the sole lead on 3/3 

 

 

S.Zeidler(2)

0-1

R.Jones(2)

A.Powell(1½)

½-½

F.May(1½)

T.Kett(1½)

1-0

S.Cunliffe(1)

J.Gilbert(1)

0-1

J.Trevelyan(1)

A.Spice(1)

½-½

D.Sully(1)

M.Binks(1)

1-0

J.Hardie(1)

I.Rees(1)

1-0

G.Dawson(1)

I.White(½)

1-0

D.Bennion(½)

P.Burkett(½)

½-½

D.Guy(½)

P.Bennett(½)

½-½

A.Young(0)

 

Round 4 results

Jones draws with Kett while Trevelyan beats Powell to join Kett in 2nd place

 

 

R.Jones(3)

½-½

T.Kett(2½)

I.Rees(2)

½-½

S.Zeidler(2)

J.Trevelyan(2)

1-0

A.Powell(2)

M.Binks(2)

½-½

F.May(2)

D.Sully(1½)

½-½

I.White(1½)

D.Guy(1)

0-1

A.Spice(1½)

S.Cunliffe(1)

1-0

J.Gilbert(1)

J.Hardie(1)

1-0

P.Bennett(1)

G.Dawson(1)

½-½

P.Burkett(1)

D.Bennion(½)

1-0

A.Young(½)

 

Round 5 results

Jones wins again to increase his lead

 

 

J.Trevelyan(3)

0-1

R.Jones(3½)

T.Kett(3)

½-½

M.Binks(2½)

S.Zeidler(2½)

½-½

F.May(2½)

A.Spice(2½)

½-½

I.Rees(2½)

I.White(2)

1-0

J.Hardie(2)

A.Powell(2)

0-1

D.Sully(2)

P.Burkett(1½)

½-½

S.Cunliffe(2)

D.Bennion(1½)

0-1

G.Dawson(1½)

A.Young(½)

½-½

J.Gilbert(1)

P.Bennett(1)

1-0

D.Guy(1)

 

Round 6 results

Jones wins again to win the championship with a round to spare

 

 

R.Jones(4½)

1-0

A.Spice(3)

D.Sully(3)

½-½

T.Kett(3½)

M.Binks(3)

½-½

S.Zeidler(3)

I.Rees(3)

1-0

J.Trevelyan(3)

F.May(3)

1-0

I.White(3)

S.Cunliffe(2½)

0-1

G.Dawson(2½)

J.Hardie(2)

0-1

A.Powell(2)

P.Bennett(2)

1-0

P.Burkett(2)

J.Gilbert(1½)

½-½

D.Bennion(1½)

D.Guy(1)

½-½

A.Young(1)

 

Round 7 results

Jones settles for the draw against May, Dawson beats Binks to join Rees, May and Kett in second place

 

 

F.May(4)

½-½

R.Jones(5½)

T.Kett(4)

½-½

I.Rees(4)

S.Zeidler(3½)

½-½

D.Sully(3½)

G.Dawson(3½)

1-0

M.Binks(3½)

A.Spice(3)

1-0

J.Trevelyan(3)

I.White(3)

0-1

P.Bennett(3)

A.Powell(3)

½-½

S.Cunliffe(2½)

D.Bennion(2)

½-½

J.Hardie(2)

J.Gilbert(2)

1-0

D.Guy(1½)

A.Young(1½)

1-0

Bye

 

P.Burkett(2) withdrew from tournament

Final Positions

 

Player

Grade(F)

Points

Av Grade

Perf Rating

± Rating

1

R.S.Jones

2246

6

2163

2431

+185

2=

I.Rees

2106

2160

2267

+161

2=

F.May

2161

2133

2240

+79

2=

T.Kett

2197

2113

2220

+23

2=

G.B.Dawson

2050

2085

2268

+208

6=

S.Zeidler

2265

4

2136

2189

-76

6=

D.J.Sully

2064

4

2129

2183

+119

6=

A.Spice

2163

4

2096

2149

-14

6=

P.Bennett

1968

4

2036

2090

+122

10=

M.E.Binks

2149

2113

2113

-36

10=

A.Powell

2034

2074

2074

+40

12=

J.Trevelyan

2191

3

2130

2076

-115

12=

S.Cunliffe

2000

3

2101

2048

+48

12=

I.G.White

2008

3

2077

2023

+15

12=

J.A.Gilbert

2087

3

2047

1993

-94

16=

J.Hardie

2057

2068

1961

-96

16=

D.Bennion

2064

2062

1955

-109

16=

A.J.Young

2005

2053

1865

-140

19

D.T.Guy

2034

2075

1861

-173

20

P.Burkett*

2030

2(6)

2043

1855

-175